Автор: учитель хімії Захарівської ЗШ І –ІІІ ст.

Дьоміна Валентина Іванівна

Кваліфікаційна категорія “спеціаліст вищої категорії”,

старший вчитель 

 

УРОК 9

Тема:  Використання кислот

Цілі уроку: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Основні класи неорганічних сполук. Кислоти»; з'ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про  кислоти, їх фізичних і хімічних властивостей, рівень розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці; розглянути  способи використання кислот; сприяти всебічному розвитку учнів.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:  мультимедійна презентація

Хід уроку

І. Організаційний момент

Була у одного народу прикмета. Той, хто зірве білу  квітку на горі напередодні Нового року, буде щасливий. Гора, на якій розцвітала квітка щастя, була зачарована. Вона постійно тряслася, і ніхто не міг втриматися на ній.

Але кожен Новий рік знаходилися сміливці, які намагалися залізти на гору.

Одного разу три друга теж вирішили спробувати щастя. Перед тим як іти на гору, зайшли друзі до мудреця - ради запитати:

- Впадеш сім разів - піднімися вісім разів, - порадив їм мудрець.

Пішли троє друзів на гору, всі з різних сторін.

Через годину повернувся перший юнак, весь в синяках.

- Неправий був мудрець, - сказав він. -Я впав сім разів, а коли восьмий раз піднявся, то побачив, що пройшов лише чверть гори. Тоді я вирішив повернутися.

Другий юнак прийшов через дві години, весь побитий, і сказав:

- Мудрець нас обдурив. Я впав сім разів, а коли на восьмий раз піднявся, то побачив, що пройшов тільки третину гори. Тоді я вирішив повернутися.

Третій юнак прийшов через день з білою квіткою в руках, і на ньому не було ні подряпини.

- Хіба ти не падав? - Запитали його друзі.

- Падав, може, сто разів падав, а може, й більше. Я не рахував, - відповів юнак.

- Чому на тобі немає синців і саден? - Здивувалися друзі.

- Перед тим як іти на гору, я навчився падати, - засміявся юнак.

- Ця людина навчився не падати, а підніматися, значить, він досягне будь-якої мети в житті! - Сказав мудрець, дізнавшись про юнака.

Більшість людей хочуть швидкого успіху, тому вони схильні кидати розпочату справу після кількох невдач. Досягають вершин лише ті, хто не рахує кількість своїх помилок, а просто наполегливо йде до своєї мети.

Сьогодні, ми будемо повторювати, узагальнювати та систематизувати знання з теми «Кислоти» Тож я вам бажаю впевнено йти вперед і не засмучуватися, якщо щось не отримується.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

На попередніх уроках ми вивчали кислоти, їх класифікації, фізичні та хімічні властивості.

o   Пригадайте, що таке кислоти?

o   Серед запропонованого переліку виберіть формули кислот.

o   Назвіть кислоти.

o   Чи доводилося вам зустрічатися з кислотами у житті? Де саме?

Мета уроку: з’ясувати галузі використання кислот; повторити, систематизувати та закріпити знання про кислоти.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 

Використання сульфатної кислоти

Сульфатна  кислота є важливим продуктом основної хімічної промисловості, що займається виробництвом неорганічних кислот, лугів, солей, мінеральних добрив,  хлору, органічних речовин.

За різноманітністю застосування сульфатна кислота займає перше місце серед кислот.

o   Найбільша її кількість витрачається для добування фосфатних та азотних добрив.

o   Як нелетка кислота, сульфатна кислота, використовується для добування  інших кислот – хлороводневої, фосфатної, нітратної, оцтової та інших.

o   Багато її іде на очищення нафтопродуктів – бензину, гасу, мастил.

o   У машинобудуванні сульфатною кислотою очищають поверхню металів від оксидів перед покриттям (нікелюванням, хромуванням).

o   Сульфатна  кислота застосовується у виробництві вибухових речовин, штучного волокна, пластмас тощо.

o   Її використовують  для заливання акумуляторів.

o   У сільському господарстві вона використовується для боротьби з бур’янами (гербіцид).

Можна сказати, що сульфатна кислота застосовується майже в усіх галузях виробництва. «Навряд чи знайдеться інша речовина, що штучно добувається, яка б настільки часто застосовувалася у техніці, як сульфатна кислота, – писав Д.І.Менделєєв в «Основах хімії», – Там, де технічна діяльність розвинута, там використовується і багато сульфатної  кислоти».

 

Використання хлоридної кислоти

1.     Біологічна роль хлоридної кислоти Хлоридна кислота міститься в шлунковому соку. Завдяки їй реакція вмісту шлунка кисла. Саме в такому середовищі активізуються ферменти, які виділяють шлункові залози. Ферменти — це біологічні каталізатори, речовини, що прискорюють біохімічні реакції в організмі. Крім того, кисле середовище згубно діє на деяй хвороботворні мікроорганізми та припиняє гнильні процеси. Кислота допомагає перетравлювати білки, зумовлюючи їх денатурацію (руйнування). Травлення в шлунку відбувається лише за наявності хлоридної кислоти. Для кращого травления та в разі порушення виділення шлункового соку її продають в аптеках під назвою «Солянка». 

  1.  Цікаво, що у птахів, що харчуються падаллю, кислотність шлункового соку величезна. І це допомагає їм розправляючись з тими мільярдами мікробів, які буквально кишать в падаллі

 

  1. М. Пришвін (оповідання «Соляна кислота»)

Чи відомо вам, що в годівлі вовченят бере участь і самець-вовк? У матері в молоці не вистачає необхідної для харчування молодих вовків хлоридної кислоти, і щоби поповнити цю недостатність, у добавку до молока треба відригнути маленькому своєї їжі з хлоридною кислотою. У такій годівлі бере участь і вовк-самець.

Трапилося одного разу, коли вовченята сильно підросли й відрижки для них треба було викинути багато, старий вовк не хотів себе кривдити, по­жалів сам себе. Він понюхав щенят, зробивши вигляд, нібито їх погодував, і відійшов убік. Але від суворої матері хіба зникнеш? Вона відразу, просто за виглядом вовченят, зрозуміла, що старий від­рижку поберіг для себе, і відразу, на очах молодих торішніх вовків і нинішніх щенят, прийнялася тріпати їх батька. Жмути шерсті старого від та­кого тріпання летіли в усі боки. От як дісталося! Після тріпання старий вовк підійшов до вовче­нят і викинув увесь свій запас. За його прикладом усі інші вовки, сильно налякані, відразу підходи­ли й викидали щенятам усю свою їжу. Такий випав пам'ятний день — усім вовкам по сергах: старому — прочухан, молодим — приклад, маленьким — хлоридна кислота.

  1. З усіх безоксигенових кислот хлоридна кислота має  особливо велике значення. Вона широко використовується у суспільному господарстві. Її застосовують для добування:

o   Хлоридів металів (Zn, Fe, Mn)

o   Для очищення поверхні металів  від оксидів перед лудінням, нікелюванням, хромуванням

 

Використання нітратної кислоти

Нітратна кислота є одним з найважливіших продуктів хімічної промисловості. Вона виробляється у дуже великих кількостях, використовується для виробництва:

o   азотних добрив,

o   у кольоровій металургії для розділення металів,

o   а також хімічній промисловості для виробництва пластмас,

o   вибухових речовин,

o   целулоїду і фотокіноплівки,

o   штучного волокна,

o   органічних барвників,

o   лікувальних речовин тощо.

 

Використання ортофосфатної кислоти

Основним споживачем ортофосфорної кислоти є виробництво фосфатних і комбінованих добрив.
Велику кількість H2PO4 використовує харчова промисловість. Справа в тому, що на смак розбавлена ортофосфорна кислота дуже приємна і невеликі добавки в мармелад, лимонади і сиропи помітно покращують їх смакові якості. Цю властивість також мають і деякі молі ортофосфорної кислоти. Наприклад, гідроортофосфати кальцію з давніх пір входять до складу хлібопекарських порошків, покращуючи смак булочок і хліба. 

Цікаві і інші шляхи використання ортофосфорної кислоти в промисловості. Наприклад, було помічено, що обробка деревини кислотою або її солями робити дерево негорючим. На цій основі зараз виготовляють вогнезахисті фарби, негорючі фосфодеревні плити, негорючий фосфатний пінопласт та інші будівельні матеріали. 

 

ІV. Формування умінь та навичок.

 

Тестова перевірка знань, виконання вправ.

 

1.     Вкажіть ряд речовин, у якому наведено тільки кислоти:

А) К2О, H2SO4, NaCl.

Б) H2SO4, HNO3, HCl.

2. Позначте формулу нітратної кислоти:

А) H2SO4

Б) HNO3

В) HNO2

Г) NH3

3. Укажіть формули трьохосновної кислоти:

А) H2SO4

Б) HNO3

В) Н3РО4

Г) Н4Р2О7

Д) HCl

Е) Н3AlО3

4. Які із кислот є оксигеновмісними:

А) H2SO4

Б) HSO3

В) НІ

Г) Н3РО4

Д) HCl

5. Валентність кислотного залишка сульфатної кислоти:

А) І

Б) ІІ

В) ІІІ

Г) ІV

Д) V

6. Яка речовина знаходиться у пробірках?

 

А) H2O

Б) HCl

В) NaOH

 

7. Обчисліть масу  сульфатної кислоти, кількість речовини якої становить 10 моль.

А) 9,8 г

Б) 98 г

В) 108 г

 

8. З якими речовинами буде реагувати хлоридна кислота? Напишіть рівняння відповідних реакцій

Сu,    NO2,    H2S,   AgNO3,    Na, Ca(OH)2,    MgO,    S,      CaCO3

9. Що зображено на малюнку?

 

V. Підсумки уроку

Домашнє завдання:

1.     Прочитати відповідний  § підручника

2.     Здійснити перетворення:

      P → P2O5→ H3PO4 → Na3PO4

3*.  У трьох пробірках без етикеток містяться концентровані розчини хлоридної, нітратної і сульфатної  кислот. Як визначити, скориставшись лише одним реактивом, яка саме кислота в кожній з пробірок?